KDE SI VYTAPETOVAŤ?

Tapetovanie je možné úplne všade! Správnym výberom miesta, ktoré budete tapetovať, môžete vniesť do vašich stien a celých miestností presne takú atmosféru a náladu, akú si želáte. Máte na výber rôzne farby, vzory, materiály a štýly tapet, ktoré vám pomôžu vytvoriť osobitý interiér. Ale ako si vybrať, ktorú stenu alebo steny tapetovať? Ako sa rozhodnúť, ktorá stena je najvhodnejšia na tapetovanie? A na čo si dať pozor pri tapetovaní určitých miestností?

V tomto článku sa dozviete:

  1. Čo zvážiť pri výbere miesta na tapetovanie?
  2. Kam umiestniť tapetu, aby zmenila charakter a atmosféru miestnosti?
  3. Kde všade sa dá tapetovať?

Rôzne typy tapet vhodné do obývacích izieb, spální, detských izieb a kuchýň, s dôrazom na odolnosť voči vlhkosti a otierateľnosti.

1. ČO ZVÁŽIŤ PRI VÝBERE MIESTA NA TAPETOVANIE?

  • Aký je osvetlený priestor - v preosvetlených miestnostiach si môžete dovoliť tmavšie farby tapet a naopak do tmavších miestností vybrať svetlejšie farby, ktoré miestnosť rozžiaria.
  • Účel miestnosti - tam, kde sú deti alebo domáce zvieratá, odporúčame na steny použiť tapety s otierateľnými povrchmi, presne také, ktoré majú flísové alebo vinylové tapety. Do miestností s vysokou vlhkosťou sa hodia vinylové tapety, ktoré vynikajú vysokou odolnosťou.
  • Veľkosť miestnosti - čím väčšia miestnosť, tým viac vyniknú veľké vzory na tapetách. A naopak, čím menšia miestnosť, tým si vyberte menšie vzory.

Výber farieb a vzorov tapet dokáže zmeniť atmosféru a štýl miestnosti, vrátane kombinovania rôznych dekorácií.

2. KAM UMÍSTIT TAPETU, ABY ZMENILA CHARAKTER A ATMOSFÉRU MIESTNOSTI?

Tapeta na stenu ako hlavný prvok miestnosti

Ak chcete, aby bola tapeta hlavným prvkom vášho izby, zvoľte veľké výrazné vzory, farebné farby alebo priamo obrazové tapety. Ale pozor, nezaplňujte celú miestnosť tapetou, výsledok by mohol pôsobiť príliš rušivo. Ideálne je umiestniť výraznú tapetu priamo naproti vchodovým dverám, pretože bude hneď v očiach. Týmto spôsobom necháte vyniknúť aj ostatné prvky v miestnosti, ako sú nábytok, obrazy alebo rastliny.

Ako tapeta dokáže zmeniť atmosféru a štýl vášho domova

Tapety sú ako oblečenie pre miestnosti, ktorým ich môžete obliecť do rôznych farieb a vzorov, ale je potrebné pri tom pracovať s vkusom a citom. Správnym výberom vzorov alebo farieb tapet dokážete vniesť do izby úplne inú atmosféru a opticky ju zväčšiť alebo zmenšiť, ale tiež zahriať alebo schladiť.

Ak vám pri zmienke o vzorovaných tapetách vstane neprijemná spomienka na minulé storočie a retro vybavenie panelákových bytov, nebojte sa, pretože súčasné kolekcie tapet vychádzajú z aktuálnych módnych trendov a zodpovedajú modernému vkusu.

Odporúčame vám tiež kombinovať tapety medzi sebou a netapetovať každú stenu miestnosti tým istým dekórom. Kombinujte vzorované tapety s tapetami bez vzorov alebo s tapetami s drobnejšími vzormi. Výrobcovia tapet s kombinovaním vzorov a farieb už pripravujú možné kombinácie, s ktorými neurobíte krok vedľa. Vybraním vhodných farieb a vzorov tapet od seba môžete oddeliť jednotlivé časti miestnosti, napríklad jedálenský kút od kuchyne.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Výber vzoru a farby tapety

Tapeta s veľkým vzorom umiestnená naproti vchodu, aby vynikla ako hlavný prvok miestnosti.

3. KDE VŠADE SA DÁ TAPETOVAŤ?

Odpoveď je jednoduchá: tapetovať sa dá takmer všade. Aby vám tapeta robila čo najdlhšie a čo najväčšiu radosť, je potrebné si uvedomiť určité nástrahy spojené s vlhkosťou alebo možným opotrebením, ktoré môžu byť spojené s jednotlivými miestnosťami.

Obývačky, spálne, predsieňe a chodby

Do týchto miestností môžete použiť prakticky akýkoľvek materiál tapety. Či už papierové, flísové alebo vinylové, ale len tie s najtenšou vrstvou PVC. Ide o miestnosti, kde nie je taká vysoká vlhkosť, ktorá by mohla tapety poškodiť alebo skrátiť ich životnosť.

Miestnosti, kde sú deti a domáce zvieratá

Ak máte doma deti alebo zvieratá, ktoré môžu znečistiť alebo poškrabať stenu s tapetou, vyberte si takú tapetu, ktorú môžete jednoducho otretím vyčistiť, aniž by sa poškodila. Najvhodnejšími druhmi tapet do domácností s deťmi a maznáčikmi sú flísové a vinylové tapety, ale aj papierové, ktoré majú na svojom štítku symbol s omyvateľnosťou.

Všetky informácie o tom, s akými symbolmi na tapetách sa môžete stretnúť, nájdete tu.

Kuchyne, WC a kúpeľne

Aj miestnosti, ktoré musia odolávať vysokému množstvu vlhkosti, môžete tapetovať a tešiť sa z výsledku počas mnohých rokov. Vyberte si také vinylové a flísové tapety, ktoré sú aspoň vysoko omyvateľné, teda je možné ich umývať jemným mydlovým roztokom.

V kuchyniach, najmä pri kuchynských doskách a sporákoch, hrozí znečistenie tapety olejom alebo časticami jedla. Preto v kuchyniach vyberajte vinylové a flísové tapety, ktoré sú odolné voči treniu a je možné ich čistiť mäkkou kefkou a mydlovou vodou, bez poškodenia tapety.