ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Áno, vzorky tapiet vám radi zašleme. Samozrejme sa môže stať, že niektorý nemusíme mať k dispozícii, ale až 90% vzoriek tapiet sme schopní poslať. Svoju požiadavku na vzorky vyplňte tu:

https://sk.vavex.cz/obsah/vzorky-tapet-zdarma

Tapety, predovšetkým tie so vzorom, majú pri lepení jednotlivých pásov tapety na stenu stanovený posun vzoru, tj prestrih tapety. O uvedenú dĺžku treba ďalší pás tapety vždy posunúť tak, aby vzor nadväzoval.

Pri tapetách so vzorom treba počítať s prestrihom tapety a spotreba tak môže byť vyššia, než sa môže odhadom zdať. Pri každom produkte nájdete kalkulačku tapiet. Pri detaile tapety, stačí zadať rozmer steny v centimetroch a získate množstvo roliek, ktoré musíte pre tapetovanie objednať.

Každá tapeta sa vyrába v určitom výrobnom cykle, o tom informuje označenie šarže tapety (na tapete aj ako Batch. No). Pokiaľ si teda v jednom okamihu zakúpite tapetu a po čase objednáte rovnakú ďalšiu, nemusí byť úplne totožné, pokiaľ bola vyrobená v ďalšom výrobnom cykle. Je preto nutné pri objednávaní ďalších rolí danej tapety vedieť číslo výrobnej šarže. Musíte ale tiež počítať s tým, že rovnakú šaržu po čase už nemusíte zohnať. Pokiaľ nalepíte vedľa seba tapety rôznych šarží a je to zjavné z dôvodu rozdielneho odtieňa, nemožno to uznať ako reklamáciu.

Áno, penetráciu odporúčame vždy. Penetrácia uzamkne stenu a tá tak nebude vsakovať lepidlo. V opačnom prípade sa môže stať, že tapeta na stene nebude správne držať. A nie je nič horšie, než lepiť drahú tapetu na takto neošetrenú stenu, ktorá na nej potom nedrží. Odporúčame tých pár euro do penetrácie investovať a krok penetrácie nevynechávať.

Tapety ani samolepiace fólie neodporúčame použiť vo vonkajšom prostredí, nie sú uspôsobené na odolávanie poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Smolepiace fólie použiť na stenu neodporúčame, je vhodná na úplne hladké povrchy, napr. na renováciu dverí, nábytku, kuchynských dvierok a pod.

Na renováciu kúpeľne je možné využiť tapety s vinylovým povrchom, ktorý je nesavý a umývateľný (v názve tapety ich označujeme ako kúpeľňové/kuchynské). Vlhko týmto tapetám nevadí, ale priame pôsobenie vody (napr. v sprchovacom kúte) neodporúčame.

Pokiaľ chcete tapetu lepiť na obklady, odporúčame použiť opravný vyrovnávací tmel (nájdete ho v našej ponuke) a zatmeliť ním škáry medzi obkladmi, aby sa pod tapetou nerysovali. V prípade použitia tapety na umakartové jadro, tak toto je dobré pred inštaláciou tapety mierne zdrsniť a potom dobre očistiť. V oboch prípadoch primiešajte k lepidlu na tapety aj disperzné lepidlo (napr. Herkules), aby tapeta dobre držala.

Áno, aj tu môžete tapetu použiť, pokiaľ lepíte na obklady, platí rovnaký postup ako pri inštalácii tapety v kúpeľni na obklady. Len za sporák tapetu použiť neodporúčame z dôvodu vysokého žiaru a mastnoty, ktoré pre tapety nie sú dobré.

Pokúsime sa vám pomôcť, napíšte nám na zakaznici@vavex.cz alebo nám zavolajte na +420777004016.