Ako správne vybrať vzor a farbu tapety, aby bol váš interiér presne podľa vašich predstáv

Ako správne vybrať vzor a farbu tapety, aby bol váš interiér presne podľa vašich predstáv

Tapeta je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zmeniť vzhľad a atmosféru vášho interiéru. Tapeta môže oživiť nudnú stenu, vytvoriť zaujímavý kontrast, opticky zväčšiť alebo zmenšiť priestor, pridať miestnosti teplý alebo chladný nádych alebo len zdôrazniť váš osobný štýl. Pri výbere správnej tapety uvažujte o týchto faktoroch:

  1. Veľkosť miestnosti
  2. Farba a štýl nábytku a podlahy
  3. Atmosféra miestnosti a váš štýl

Ako vybrať farbu a vzor tapety

 

1. Výber farby a vzoru tapety podľa veľkosti miestnosti

Všeobecne platí, že do malých miestností nie sú vhodné veľké vzory, ktoré ich môžu opticky zmenšiť. Naopak, veľké vzory na tapetách skvelo vyniknú na väčších plochách a v rozľahlých miestnostiach.

Farby tapiet môžu opticky zväčšiť alebo zmenšiť miestnosť

S veľkosťou miestnosti si môžeme pohrať aj vďaka farbám tapet. Do malých izieb sa odporúčajú tapety v svetlých a jasných farbách, ktoré priestor opticky zväčšia a rozšíria. Naopak do veľkých priestorov si môžete dovoliť tapety s tmavším odtieňom, ktoré miestnosti dodajú útulnosť a intimitu.

Správne zvoleným farebným kontrastom tapet môžete zvýrazniť určité prvky v interiéri alebo vytvoriť ilúziu priestoru. Ak chcete, aby vaša miestnosť s vysokými stropmi vyzerala útulnejšie, môžete použiť tmavšiu farbu na strop a svetlejšiu farbu na steny. Tým sa strop opticky zníži a steny sa zdajú bližšie k sebe. Takáto optická ilúzia vznikne vďaka tomu, že tmavé farby pohlcujú svetlo a svetlé farby ho odrážajú.

Vytvorte dokonalú optickú ilúziu vďaka vzorom tapiet

Rovnako vám pomôžu aj pruhy na stenách – ak potrebujete miestnosť opticky zväčšiť, použite pruhy podlhovasté, naopak na zúženie stien sú vhodné pruhy zvislé. Ak máte miestnosť s krivými rohmi alebo nepravidelnými stenami, vyberte tapetu s drobným a nepravidelným vzorom, ktorý zakryje nedokonalosti.

Vyberajte si tapetu podľa umiestnenia

Ako vybrať vzor a farbu tapety

2. Výber vzoru a farby tapety podľa nábytku a podlahy

Aby tapeta ladila s vašim interiérom, je dobré ju zladiť s farbou, štýlom a materiálom vášho nábytku, podlahy, kobercov, záclon a ďalších bytových doplnkov. Ak je vaša miestnosť plná farieb a vzorov, volite skôr jednofarebnú alebo diskrétne vzorovanú tapetu, ktorá nebude narušovať harmóniu priestoru. Naopak, ak je vaša miestnosť jednoduchá a minimalistická, môžete si vybrať tapetu s výrazným vzorom alebo motívom, ktorý bude upútať pozornosť a dodávať miestnosti charakter.

Vyberajte si tapetu podľa vzoru

Ako vybrať vzor a farbu tapety

3. Výber vzoru a farby tapety podľa atmosféry izby a vášho štýlu

Farby majú vplyv na naše emócie a nálady, a to, akými farbami sa obklopujeme, má na našu náladu väčší vplyv, než by sme predpokladali. Napríklad červená je farba energie, vášne a vzrušenia, zatiaľ čo modrá je farba pokoja, dôvery a inteligencie.

Povzbudzujúce teplé farby alebo upokojujúce studené?

Teplé farby, ako sú žltá, červená, sytá červená, oranžová, sytá oranžová alebo červenooranžová, sú tradične spojované so Slnkom, preto priestor pocitovo zahrejú, pôsobia živo a povzbudzujú, sú aktívne, dynamické a podnecujú k činnosti.

Naopak studené farby, medzi ktoré radíme zelenú, modrozelenú, modrofialovú, fialovú a ich odtiene, interiér príjemne ochladia, upokojujú myseľ, podporujú sústredenie a poskytujú úľavu zraku.

Vyberajte si tapetu podľa farby