Tapety Vavex • Viac ako 12000 vzorov • fototapety | vavex.sk

VÝBER VZORU A FARBY TAPETY

Farba, štýl a vzor tapety by mali zodpovedať interiéru, pre ktorý je určená. Pri konkrétnom výbere sa riaďte svojou predstavou o konečnom efekte, ktorý chcete pomocou tapety dosiahnuť. Ak plánujete miestnosť ozvláštniť, napríklad farebným akcentom, vyberte si kontrastný odtieň tapety. Celkový efekt môžete zvýrazniť zaujímavým vzorom. Jemnejšia cesta vedie cez príbuzné farebné schémy, ktoré sú v interiéri už použité.

Pokiaľ ide o vzor a jeho veľkosť, čím menšia je miestnosť, tým menší by mal byť aj vzor. Väčší vzor v malej miestnosti nevynikne a opticky ešte viac zmenší váš malý priestor. V prípade väčších miestností si vyberte väčšie vzory a motívy, pretože práve tak vyniknú a vytvoria ten správny efekt.

Farby delíme na teplé a studené. Medzi teplé farby patrí žltá, oranžová, sýtooranžová, červenooranžová, sýtočervená a ich odtiene. Tieto farby vyvolávajú dojem tepla, sú živé a povzbudzujúce, aktívne, dynamické a stimulujúce. Ak je miestnosť orientovaná na sever a je v nej chladnejšie, teplé farby ju pomôžu rozjasniť a zohriať. Príklady studených farieb sú zelená, modrozelená, modrofialová, fialová. Ich odtiene pôsobia chladným dojmom, upokojujú a uvoľňujú oči. Sú pasívne a podporujú duševnú koncentráciu.

Príliš vysoké stropy znížite tmavšou farbou v kontraste so svetlými stenami. Opačná kombinácia, tmavé steny so svetlým stropom, priestor zvyšuje, ale aj zmenšuje, tmavé steny akoby sa sťahovali. Dlhú úzku miestnosť tak môžete skrátiť použitím tmavšej farby na kratšie steny, zatiaľ čo tmavá farba na dlhšie steny ju ešte viac zúži.

Rovnakým spôsobom vám môžu pomôcť aj pruhy na stenách - ak potrebujete opticky zväčšiť miestnosť, použite pozdĺžne pruhy, zatiaľ čo zvislé pruhy sú vhodné na zúženie stien.