Lepenie vinylových tapiet

Vinylové tapety: sú vhodné do všetkých typov interiérov (múry, sadrokartóny, umakart, rôzne umývateľné nátery). V závislosti na množstve a kvalite vrchnej vinylovej vrstvy je možné tapety použiť na rôzne účely. Kúpeľňové tapety je možné použiť do vlhkého prostredia, napr. do kúpeľne a WC. Vinylové tapety na stenu majú veľmi dobrú prekrývaciu schopnosť pri použití na krivé a popraskané steny.

 • Podklad:

  Steny miestnosti starostlivo očistite a upravte nerovnosti, napr. vyrovnávacou hmotou. Staré bytové tapety a vodou rozpustnú maľbu odstráňte. Umakartové jadrá a rôzne nátery zdrsnite a dobre odmastite. Pokiaľ je podklad suchý a pevný môžete pristúpiť k lepeniu. Na mokré steny vinylové tapety nelepte, pod tapetou sa môže vytvoriť pleseň. V klasických panelákových kúpeľniach zvýšite životnosť vinylovej tapety profesionálnym nalepením. Na čerstvú omietku alebo stierku naneste penetračný náter. Penetráciu podkladu môžete vykonať aj lepidlom na lepenie tapiet, a to podľa priloženého návodu.

 • Lepidlo:

  Pre kvalitné spracovanie je rozhodujúce správne zvolené lepidlo. Pokiaľ sú vinylové tapety na stenu ťažké alebo ich lepíte na nesavý podklad, použite špeciálne lepidlo, ktoré si pripravte v hustejšej konzistencii.

 • Lepenie:

  dĺžka pásu tapety na stenu = výška miestnosti + 5 cm prídavok hore a dole na zarovnanie. V prípade, že sú vinylové tapety na stenu so vzorom (je nutný prestrih), prikladá sa rolka tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru. Vrch vinylovej tapety si radšej označte ceruzkou, aby pri lepení nedošlo k prevráteniu pásu tapety, pokiaľ tak však nie je uvedené na etikete.
  Prvý pás lepte od okna smerom k dverám. Vopred si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu. Vinylové tapety na stenu lepte tesne vedľa seba, len v rohoch a na problémových miestach ich môžete prelepiť cez seba. Lepidlo naneste na tapetu aj podklad roztieracím valčekom. Tapetu natretú lepidlom obráťte na rubovú stranu a preložte cez seba, aby sa lepidlo rovnomerne vsiaklo do celej tapety. Pozor! Čas potrebný na nasiaknutie vinylových tapiet je 5–7 min. Pokiaľ bude čas nasakovania dlhší ako odporúčaný, tapeta sa natiahne. Dopredu si nachystajte max. 1–2 pásy. Dbajte na to, aby doba pôsobenia lepidla na tapetu bola rovnaká pri všetkých natretých pásoch. Priložte prvý pruh na stenu a pritlačte ho rukami k stene. Aby ste zabránili vzduchovým bublinám, vyhlaďte tapetu smerom od stredu ku krajom tapetovacou kefou, ktorej ľahkým poklepávaním sa švy spoja. Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte pomocou pravítka orezávacím nožom. Zvyšky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď čistou handričkou. Pri lepení okolo zásuviek a vypínačov vypnite el. prúd, pri vlastnom lepení odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyrežte otvor. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a po zaschnutí ju presne odrežte. Za radiátory stačí tapetu 10–15 cm založiť. Stropy lepte radšej vo dvojici. Pri lepení vinylovej tapety na umakartové jadro je dobré do lepidla primiešať disperzné lepidlo. Pri rekonštrukcii kúpeľní a sprchovacích kútov je vhodné každý spoj po nalepení podmazať čistou disperziou (napr. Duvilax LS50) a na miestach zvlášť exponovaných spoja vyplniť bezfarebným sanitárnym silikónom. Táto investícia sa Vám mnohonásobne vyplatí. Vaňu, umývadlo alebo sprchovací kút opatrite vhodným tesnením. Ak chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, uschnutú tapetu pomocou ceruzky, pravítka a špeciálneho noža. Ak chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, na vyschnutú tapetu si pomocou ceruzky a pravítka označte, kde ju chcete nalepiť. Vrchnú vrstvu pomocou špeciálneho noža vyrežte a bordúru vlepte do takto vyrezaného miesta. Nelepte vinylové tapety na stenu pri otvorenom okne a dverách a nevypínajte kúrenie. Ak voda predčasne vyschne, tapeta sa vydúva.

 • Kontrola pred tapetovaním:

  Skontrolujte si vždy šaržu, vzor a farebnosť tapety na stenu. Zistite si, či vám zakúpená metráž tapiet vystačí na vytapetovanie určenej miestnosti. Až potom vybaľte vinylové tapety z fólie. Porovnajte si farebnosť viacerých rolí navzájom. Nestrihajte všetky role naraz, ale postupne. Reklamovať je možné iba celé rolky.