Lepenie vliesových tapiet

Vliesové tapety: sú vhodné pre všetky podklady, steny, stropy atď., opatrené všetkými druhmi vnútorných omietok, sadrokartónom, na betónové panely, podkladové tapety, drevotrieskové dosky a pod. Zvlášť sú tieto tapety vhodné na steny s trhlinami v podklade, stabilizujú tlak na citlivé podklady (dosky z mäkkých vlákien a pod). Výhodou vliesovej tapety z vláknitej buničiny je dokonalá priedušnosť.

 • Podklad:

  Steny miestnosti starostlivo očistite a upravte nerovnosti, napr. vyrovnávacou hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnú maľbu odstráňte. Pokiaľ je podklad suchý a pevný, môžete pristúpiť k lepeniu. Čerstvú omietku, stierku, sadrokartóny a všetky savé podklady radšej opatrite penetráciou. Penetráciu podkladu môžete vykonať lepidlom na lepenie tapiet, a to podľa priloženého návodu. Vlhké podklady nie sú vhodné. Rovnako pokiaľ je podklad výrazne farebne odlišný alebo vzorovaný, je lepšie ho natrieť penetráciou v odtieni tapety. Pokiaľ budete tapetu pretierať, podklad môže byť farebne odlišný.

 • Lepidlo:

  Na lepenie je nutné použiť špeciálne lepidlo na vliesové tapety.

 • Lepenie:

  dĺžka pásu vliesovej tapety na stenu = výška miestnosti + 0,05 m prídavok hore a dole na prierez. V prípade, že sú vliesové tapety so vzorom, prikladá sa rolka tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru. Vrch vliesovej tapety si radšej označte ceruzkou, aby nedošlo pri lepení na prevrátenie pásu tapety.
  Prvý pás lepíme od okna smerom k dverám. Vopred si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu. Vliesové tapety na stenu lepte tesne vedľa seba, len v rohoch a na problémových miestach ich môžete prelepiť cez seba. Pri lepení cez zásuvky a vypínače vypnite el. prúd, pri vlastnom lepení odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyrežte. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a potom ju presne odrežte. U radiátorov stačí tapetu 10–15 cm založiť. Stropy radšej lepte vo dvojici. Lepidlo nanášajte na stenu alebo na tapetovaný podklad (podľa pokynov výrobcu) roztieracím valčekom. Suché pásy narezané vliesové tapety zviňte lícom dovnútra, vzniknutú rolku priložte na lepidlom natretú stenu, tapety odvíjajte a pritláčajte na stenu gumovým valčekom. Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte nožom pomocou pravítka. Zvyšky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď pomocou čistej handričky. Pokiaľ chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, na vyschnutú tapetu si pomocou ceruzky a pravítka označte miesto, kde ju chcete nalepiť.