LEPENIE PAPIEROVÝCH TAPIET

Papierové tapety: sú vhodné do všetkých interiérov, nehodia sa však do vlhkého prostredia a ani na steny, ktoré veľmi praskajú.

 • Podklad:

  Steny miestnosti dôkladne očistite a vyrovnajte nerovnosti, napr. stierkou. Staré tapety na stenu a vodou rozpustnú maľbu odstráňte, najlepšie vodou alebo odstraňovačom tapiet alebo lepidlom na tapety rozpustenom vo vode (cca 1 krabička na 8–10 l). Iné prípravky neodporúčame, inak sa môžu vsiaknuť do nového povrchu (žlté fľaky). Keď je podklad suchý a pevný, môžete pristúpiť k lepeniu. Na čerstvú omietku alebo stierku radšej radšej naneste penetračný náter. Penetráciu podkladu môžete vykonať aj lepidlom na lepenie tapiet, a to podľa návodu na lepidle.

 • Množstvo:

  Počet rolí tapiet je závislý od prestrihu papierovej tapety, ktorý je uvedený na etikete. Ku každému nalepenému pásu prestrih pripočítajte.

 • Lepidlo:

  Pre kvalitné spracovanie je rozhodujúce správne zvolené lepidlo. Pokiaľ sú papierové tapety na stenu dvojvrstvové (tzv. duplex) alebo ich lepíte na nesavý podklad, je lepšie použiť hustejšie lepidlo a nanášať tenkú vrstvu ako naopak. Natierajte tapetu aj stenu. Tapetu natrite a rubovou stranou preložte na seba, aby sa lepidlo vsiaklo rovnomerne do celej papierovej tapety. Pozor! Čas na nasiaknutie papierových tapiet je 1–2 min! Pokiaľ bude čas nasakovania dlhší ako odporúčaný, tapeta sa natiahne.

 • Lepenie:

  dĺžka pásu = výška miestnosti + 5 cm prídavok hore a dole na zarovnanie. V prípade, že sú papierové tapety na stenu so vzorom (je nutný prestrih), prikladá sa rolka tak, aby vždy nadväzoval začiatok vzoru. Vrch papierovej tapety si radšej označte, aby pri lepení nedošlo k prevráteniu pásu tapety, pokiaľ tak však nie je uvedené na etikete. Neodporúčame, aby ste si papierové tapety na stenu dopredu nastrihali na celú miestnosť, pretože v prípade reklamácie nie je možné reklamovať už nastrihané rolky.
  Prvý pás lepte od okna smerom k dverám. Najskôr si pomocou olovnice vyznačte zvislú líniu. Papierové tapety na stenu lepte tesne vedľa seba, len v rohoch a na problémových miestach môžete tapety prelepiť cez seba. Priložte prvý pruh na stenu a pritlačte ho rukami k stene. Aby nezostávali vzduchové bubliny, vyhlaďte tapety smerom od stredu ku krajom. Okraje tapiet, ktoré presahujú v dolnej časti, odrežte orezávačom pomocou pravítka. Zvyšky lepidla odstráňte pokiaľ možno ihneď čistou handričkou. Pri lepení cez zásuvky a vypínače vypnite elektrický prúd, pri samotnom lepení odskrutkujte kryt, nalepte tapetu a potom vyrežte otvor. Pri lepení okenných výklenkov nechajte tapetu prečnievať a po zaschnutí ju presne odrežte. Za radiátory stačí tapetu 10–15 cm založiť. Stropy radšej lepte vo dvojici. Pokiaľ chcete individuálne a zvlášť upraviť stenu bordúrou, na vyschnutú tapetu si pomocou ceruzky a pravítka označte miesto. Pomocou strúhača a pravítka narežte tapetu a potom ju odstráňte. Bordúru vlepte do vyrezaného miesta. Nelepte papierové tapety na stenu pri otvorenom okne alebo dverách, ani nevypínajte kúrenie - ak voda čoskoro zaschne, na tapete sa vytvoria vypukliny.