Príprava podkladu

Dôkladná príprava je kľúčom k úspešnému tapetovaniu. Prečo? Správnou prípravou sa tapety pevne udržia na stenách, neodpádzať sa a nevytvárať bubliny. V skratke, vďaka starostlivej príprave podkladu vám budú tapety prinášať radosť počas dlhých rokov.

Tapeta do obývacieho priestoru s elegantným vzorom a harmónickými farbami

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pri tapetovaní musí byť povrch na tapetovanie:

  • Hladký
  • Suchý
  • S dobrou nasákavosťou
  • Bez trhlín
  • Dostatočne pevný
  • Nesmie obsahovať látky obmedzujúce priľnavosť

Radšej si overte tieto vlastnosti povrchu pred tým, ako začnete s tapetovaním. Práca vám pôjde ľahšie a dosiahnete lepšie výsledky.

Moderný interiér s elegantným nábytkom a tapetou

Čo je to nasákavosť a prečo na ňu nezabudnúť

Nasákavosť steny znamená schopnosť steny absorbovať vodu alebo inú kvapalinu. Pri tapetovaní to znamená, že vďaka dobrej nasákavosti sa tapetové lepidlo správne prilepí na stenu. Naopak, ak je nasákavosť príliš vysoká, tapetové lepidlo sa nedokáže dostatočne udržať a stratí svoju funkciu.

Ako spoznáte, že nasákavosť steny je správna?

Naneste vodu štetcom alebo sprejom na stenu a sledujte výsledok:

  • Základná plocha sa po krátkom čase zmení farbu - nasákavosť povrchu je dobrá

  • Plocha sa rýchlo stmavne - nasákavosť povrchu je príliš vysoká

co je nasákavost   Perfektnú nasákavosť dosiahnete kvalitnou penetráciou.

 

PRÍPRAVA PODKLADU NA TAPETOVANIE KROK ZA KROKOM

1. Ak na stenách máte pôvodné tapety, odstráňte ich

Ako na to, aby proces odstraňovania pôvodných tapet prebiehal čo najhladšie? Na tapety, ktoré chcete odstrániť, naneste alebo nastriekajte:

Iné prípravky sa nedoporučujú, mohli by sa vsiaknuť do nového povrchu.

2. Odstráňte zo steny nečistoty a mastnotu alebo odolávajúce farby

Použite kefu na odstránenie prachu, pavučín a iných nečistôt. Ak je na podklade napríklad odpadávajúca omietka, odstráňte ju a vyrovnajte povrch. Vliesové alebo papierové tapety totiž nesnášajú nerovnosti. Mastné, olejové a dechtové škvrny na stenách odstráňte pred tapetovaním. Môžu spôsobiť škvrny na tapete a lepidlo ani tapeta sa na takto znečistený povrch neprilepí.

3. Vyrovnejte trhliny tmelom

Steny s trhlinami vyrovnajte a vyplňte akrylátovým tmelom alebo akrylovým silikónom. Stenu jemne zbrousíte. Broušením vyrovnáte steny po tmelení, takže budú v dokonalej linii a pripravené na tapetovanie. Vlhkým hadričkom zbavte stenu posledných drobných nečistôt.

4. Nezabudnite na penetráciu!

Je nevyhnutná pre sjednotenie podkladu. Penetrácia uzamkne stenu, ktorá vďaka nej nebude vsákať lepidlo.

Ak nad penetráciou stien mávnete rukou, môže sa stať, že tapeta na stene nebude správne držať. A nič nie je horšie, ako lepiť luxusnú tapetu na takýto neošetrený múr, na ktorom potom nedrží. Odporúčame každému investovať pár korún a trochu času do penetrácie. To sa vám neskutočne odplatí v tom, že tapeta bude perfektne držať na stene a poslúži vám na dlhé roky.