Tapety Vavex • Viac ako 12000 vzorov • fototapety | vavex.sk

Príprava podkladu

Podkladová plocha musí byť hladká, s dobrou nasiakavosťou, bez prasklín, nesmie obsahovať látky obmedzujúce priľnavosť a musí byť dostatočne pevná. O týchto vlastnostiach sa musíme presvedčiť ešte pred tapetovaním.

Pokiaľ potrebujeme odhadnúť kvalitu omietnutej plochy, stačí po nej ľahko prejsť dlaňou. Pokiaľ sa na prsty prilepia zrnká prachu, pevnosť nie je dostatočná. Obdobný test môžeme vykonať aj s lepiacou páskou.

Overte si vlhkosť vašej omietky. Pokiaľ nemáte k dispozícii vlhkomer, nalepte fóliu o ploche cca 0,5 m2 na stenu pomocou lepiacej pásky. Približne po 24 hodinách ju odstráňte. Pokiaľ pozorujete na vnútornej strane fólie kondenzovanú paru alebo pokiaľ plocha stmavne, znamená to, že omietka je nadmerne vlhká. V takých prípadoch je nutné počkať, kým vyschne alebo vykúriť miestnosť pomocou tepelného žiariča, aby sa schnutie urýchlilo.

Nezabudnite na nasiakavosť. Pred začatím prác vykonajte test nasiakavosti. Na stenu štetcom alebo rozprašovačom nastriekajte vodu. Pokiaľ je nasiakavosť povrchu dobrá, základová plocha pod vplyvom vody zmení po krátkom čase farbu. Pokiaľ je nasiakavosť príliš vysoká, plocha rýchlo stmavne. Mastné, olejové a dechtové škvrny musíte odstrániť z povrchu pred tapetovaním. Môžu spôsobiť škvrny na tapete a navyše na takto znečistenú plochu lepidlo ani tapeta nepriľne.

Pokiaľ sú už na stene tapety, je nutné ich odstrániť najlepšie vodou alebo odstraňovačom tapiet alebo lepidlom na tapety rozpustenom vo vode (cca 1 krabička na 8–10 l). Iné prípravky neodporúčame, inak sa môžu vsiaknuť do nového povrchu

Pokiaľ sa na stene nachádzajú praskliny, je potrebné ich vyplniť pružným škárovacím materiálom.

Nezabudnite tiež na penetráciu, ktorá je pre zjednotenie podkladu veľmi dôležitá. Penetrácia uzamkne stenu a tá tak nebude vsakovať lepidlo. V opačnom prípade sa môže stať, že tapeta na stene nebude správne držať. A nie je nič horšie, než lepiť drahú tapetu na takto neošetrenú stenu, ktorá na nej potom nedrží. Odporúčame tých pár Eur do tohto podkladového náteru investovať a tento krok nevynechávať.