VÝBER MATERIÁLU TAPETY

porovnanie materiálov tapet

Tapety predstavujú skvelý spôsob, ako pridať do interiéru osobitý štýl a atmosféru. Výber správneho materiálu tapety je kľúčový pre to, aby tapety vyzerali čo najdlhšie perfektne. Existujú tri druhy tapet, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a vhodnosťou pre rôzne miestnosti. Tieto druhy sú:

 1. Vliesové tapety
 2. Vinylové tapety
 3. Papierové tapety

 

Vliesové tapety: Jednoduchá inštalácia s perfektným výsledkom

Vliesové tapety sú novým a obľúbeným druhom tapet, ktorých najväčšou výhodou je jednoduchá aplikácia na steny. Lepidlo sa nanáša len na stenu a tapeta sa k nej priliepa suchá. Nie je teda potrebné tapety predtým namáčať a premočovať. Rovnako ľahké je aj odstránenie týchto tapet, ktoré sa dajú ľahko odtrhnúť zo steny po pásikoch. Prípadné opravy sú tiež veľmi jednoduché.

Vliesové tapety sú vyrobené z buničiny a textilných vlákien, čo im zaručuje pevnosť a odolnosť. Môžete sa tak spoľahnúť, že aj po desiatich rokoch budú vliesové tapety na vašich stenách vyzerať ako nové.

Vliesové tapety sú šetrné k životnému prostrediu, pretože neobsahujú PVC ani ťažké kovy. Sú predyšné a prepúšťajú vzduch a vodnú paru. Ďalšou výhodou vliesových tapet je ich omyvateľnosť, takže ich môžete bez obáv utrieť vlhkým handričkou.

Výhody vliesových tapet:

 • Veľmi jednoduchá aplikácia
 • Jednoduché odstránenie
 • Sú predyšné
 • Ľahko sa čistia

Nevýhody vliesových tapet:

 • Nie sú úplne vodotesné

Moderné a ľahko inštalovateľné vliesové tapety vhodné do každej miestnosti

Vinylové tapety: Vysoce odolné tapety,  ktoré vám vydržia na večné časy

Vinylové tapety na stenu sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú zariadiť svoj interiér odolne, prakticky a s vkusom. Hodí sa do všetkých typov interiérov, či už máte steny z tehál, sadrokartónu, umakartu alebo z rôznych omyvateľných nátierok.

Veľkou výhodou vinylových tapet je, že ich môžete použiť prakticky v akomkoľvek mieste. Závisí to od množstva a kvality vrchnej vinylovej vrstvy. Čím väčšia vrstva vinyle, tým odolnejšia je tapeta a zároveň odolá vyššej miere vlhkosti. Takúto vinylovú tapetu môžete bez obáv inštalovať na WC, do kúpeľní (okrem sprchového kútu) a do kuchyne okolo kuchynskej linky.

Spodná vrstva vinylových tapet je vždy tvorená papierovým alebo vliesovým podkladom. To určuje, ako bude ich inštalácia prebiehať. Vinylové tapety sú obvykle skvelým pomocníkom pri zakrývaní drobných nerovností a nepatrných trhlín v stenách.

Výhody vinylových tapet:

 • Odolné voči vlhkosti, treniu a poškrabaniu
 • Dobré tepelné a izolačné vlastnosti
 • Ľahká údržba: plná omyvateľnosť, niektoré druhy umožňujú aj mechanické čistenie
 • Ideálne na zakrytie prasklín a ľahkých nerovností

Nevýhody vinylových tapet:

 • Nižšia predyšnosť a možnosť vzniku plesní
 • Vyššia cena než u papierových tapet

Vinylové tapety odolné voči vlhkosti a poškrabaniu, ideálne do kúpeľne alebo kuchyne

 

Papierové tapety: Dokonalé oživení interiéru za nízkou cenu

Poznáte rčenie "za málo peňazí hodně muziky"? Tak to presne platí pre papierové tapety. Prakticky za pár kačiek a s malým úsilím dokážete vytvoriť vo svojich domovoch hotové zázraky.

Papierové tapety Vavex sú navyše vyrobené z kvalitného papiera a z ekologických farieb, ktoré sú svetlo-stále a odolné proti treniu. Medzi papierovými tapetami nájdete nielen jednofarebné varianty, ale aj tapety s imitáciou rôznych materiálov, ako je drevo, tehla a ďalšie. Papierové tapety sú teda skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú oživiť svoj interiér za nízku cenu.

Výhody papierových tapet:

 • Nízka cena
 • Šetrné k prírode
 • Predyšné

Nevýhody papierových tapet:

 • Náchylné na poškodenie a trhánie
 • Náročné na lepenie a odstraňovanie
 • Nie sú omyvateľné
 • Nevhodné do vlhkých priestorov

Štýlové a ekologické papierové tapety za nízku cenu od značky Vavex

Možno ste sa stretli aj s ďalšími druhmi tapet, ktoré sa nelíšia materiálom, ale spracovaním. Sú to kontraktačné, sklovláknité alebo flokované tapety. Poďme si ich tiež predstaviť:

 • Kontraktačné tapety: Tapety, ktoré sú vyrábané na objednávku (kontrakt), odtiaľ získali svoje meno. Používajú sa predovšetkým v interiéroch, ktoré vyžadujú vyššiu úroveň údržby a odolnosti, ako sú hotely a iné ubytovacie zariadenia, komerčné priestory, ale aj zdravotnícke zariadenia. Kontraktačné tapety samozrejme spĺňajú všetky normy hygieny a požiarnej bezpečnosti. Kontraktačné tapety si môžete vybrať tu.

 • Sklovláknité tapety: Sú vďaka svojim nezdolateľným vlastnostiam hojne využívané tam, kde sú steny interiéru veľmi zaťažované a musia odolávať náročnej údržbe. Typickým miestom, kde sa môžete stretnúť so sklovláknitými tapetami, sú zdravotnícke zariadenia. Tieto tapety sú vyrobené z bezalkalickej sklenenej priadze, čo im dodáva vysokú pevnosť. Sklovláknité tapety sú tiež paropropustné a dajú sa natierať interiérovou farbou alebo lakovat. Okrem toho sú mimoriadne odolné nielen voči mechanickému poškodeniu, ale aj voči ohňu a vode. Sklovláknité tapety si môžete vybrať tu.

 • Flokované tapety: Sú druhom tapety, ktorá má sametovú textúru a trojrozmerné vzory, ktoré vytvárajú zaujímavý vizuálny efekt. Skladajú sa z nosnej vrstvy papiera alebo netkané textílie a povrchovej vrstvy textilných vlákien, ktoré sú prilepené elektrostatickým nábojom. Flokovaná tapeta bola vytvorená ako replika sametových závesov na konci 17. storočia a odvtedy sa stala elegantným doplnkom interiérov, ktorý definuje luxus. Flokované tapety si môžete vybrať tu