Špecifiká tapetovania

Pri inštalácii tapiet je dôležitá spodná vrstva tapety.

Papierové tapety sú vhodné do všetkých interiérov, ale nie sú vhodné do vlhkého prostredia alebo na steny, ktoré často praskajú.

V prípade papierových tapiet sa lepidlo nanesie na tapetu, ktorá sa potom preloží rubovou stranou (stranou natretou lepidlom), aby sa lepidlo rovnomerne vsiaklo do celej papierovej tapety. Pozor! Čas namáčania papierových tapiet je 5 minút! Ak je čas namáčania dlhší, ako sa odporúča, tapeta sa roztiahne. Ak je papierová tapeta dvojvrstvová (duplex) alebo ak ju aplikujete na nesavý podklad, je lepšie použiť silnejšie lepidlo a naniesť tenkú vrstvu ako naopak.

Vliesové tapety sú obľúbené najmä pre svoju jednoduchú inštaláciu. Stačí natrieť stenu lepidlom na tapety a môžete na ňu umiestniť tapetu. Odstránenie tapety je rovnako jednoduché. Je to jednoduché v celých pásoch.

Lepenie vinylových tapiet závisí od materiálu, ktorý je použitý na spodnej vrstve tapety. Ak ide o papier, tapetu nalepíte ako papier, ak ide o vinyl, nalepíte ju ako vinyl.

Výnimkou sú ťažké vinylové tapety (prevažne sa jedná o drahšie tapety talianskych výrobcov), pri ich inštalácii odporúčame natierať lepidlom tapetu aj stenu.